امروز چهارشنبه  ۹ مهر ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۱۱/۱۶- ۱۵:۱۹ - مشاهده: ۱۰۶

افزایش ۱۱ برابری ظرفیت نیروگاهی کشور پس از پیروزی انقلاب

تهران- ایرنا- ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های برق کشور در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هفت هزار و ۲۴ مگاوات بود که با رشد حدود ۱۱ برابری به ۸۲ هزار و ۴۰۰ مگاوات افزایش یافته است.

ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های برق در ابتدای دولت دوازدهم به رقم ۷۶ هزار و ۴۲۸ مگاوات رسید و این روند ادامه داشت تا در دیماه پارسال این ظرفیت به رقم هشتاد هزار و ۶۸ مگاوات بالغ شد و در نهایت تا دیماه امسال به ۸۲ هزار و ۴۰۰ مگاوات رسید.

مجموع ظرفیت اضافه شده به توان نیروگاهی کشور از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون ۷۵ هزار و ۳۷۶ مگاوات بوده که نزدیک به ۱۱ برابر توان نیروگاهی موجود تا پیش از آن است.

از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون ۱۲هزار و ۷۴۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در کشور به بهره‌برداری رسیده که ۲۰ درصد مجموع ظرفیت اضافه شده در این بخش از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون را شامل می‌شود.

راندمان کل نیروگاه­های حرارتی کشور که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ۲۶.۵ درصد بود در ابتدای دولت یازدهم به ۳۷درصد بالغ شده و در دولت دوازدهم هم به ۳۷.۸ درصد رسیدو این رقم در دی‌ماه امسال ۳۸.۱درصد شد.

ظرفیت نیروگاه‌های نصب شده برق آبی کشور هم به ۱۲ هزار و ۱۸۰ مگاوات رسیده و بیانگر آن است که تعداد نیروگاه‌های آبی در دولت تدبیر و امید رشد ۲۱۸ درصدی یافته است.

میزان تلفات کل شبکه برق کشور  در سال های ابتدایی انقلاب اسلامی ۱۳.۸درصد بود و طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ از ۱۵.۲ درصد به ۱۱.۱ درصد کاهش یافت که بیانگر کاهش ۴.۱ درصدی است.

این میزان کاهش به‌معنای صرفه‌جویی در احداث ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید با سرمایه‌گذاری حدود ۱.۵ میلیارد یورو و کاهش ۸ میلیارد مترمکعب مصرف گاز طبیعی در نیروگاه‌ها در این بازه زمانی است.

 حداکثر نیاز مصرف همزمان برق از سه هزار و ۴۸۶ مگاوات در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی‌به ۴۶ هزار و ۴۷۴ مگاوات در ابتدای دولت یازدهم، ۵۳ هزار و ۱۹۸ مگاوات در آغاز فعالیت دولت دوازدهم و ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات در دی‌ماه امسال رسیده که حاکی از رشد ۵۸۳ مگاواتی نسبت به دی‌ماه سال گذشته است.
در این مدت تعداد مشترکان برق هم از سه میلیون و ۳۹۹ هزار به ۳۶ میلیون و ۴۴۷ مشترک در دی‌ماه امسال رسیده که این رقم در ابتدای دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ترتیب ۳۰ میلیون و ۲۸۷ هزار و ۳۳ میلیون و ۸۲۴ هزار مشترک بوده و مقایسه دی‌ماه امسال با مدت مشابه سال گذشته هم نشان از رشد ۹۹۱ هزار مشترک دارد.
متوسط مصرف مشترکان خانگی هم از یک هزار و ۳۴۳ کیلووات ساعت در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هم‌اینک به ۲ هزار و ۳۰۲ کیلووات ساعت رسیده که نوسانات در این بخش در ابتدای دولت یازدهم، ابتدای دولت دوازدهم و دی‌ماه سال گذشته به ترتیب ارقام ۲ هزار و ۶۱۰، ۲ هزار و ۸۶۵ و ۲ هزار و ۲۸۸ را نشان می‌دهد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما