امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۶/۱۳- ۱۲:۲۳ - مشاهده: ۸۰

افزایش درآمد گردشگری در اولویت است

تهران- ایرنا- در همه جای دنیا گردشگری كلاً موضوعی فرابخشی است اما در كشور ما بسیاری وظایف و مسئولیت‌های ما در دستگاه‌های دیگر بود و ما بابت هر كاری باید مسیر سخت توافق‌ها را طی می‌كردیم تا كار را انجام بدهیم. بنابراین من امید دارم با تبیین شرح وظایف، مسئولیت‌ها و اختیارات این وزارتخانه، مسیر حركت ما بازتر شود و ما بتوانیم راحت‌تر اهداف وزارتخانه را محقق كنیم. این مسأله حتی از بحث‌های مالی هم مهمتر است.

روزنامه ایران در گفت و گویی با علی اصغر مونسان، ‌آورده است: علی اصغر مونسان سرپرست حال حاضر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردا به عنوان وزیر پیشنهادی حسن روحانی -رئیس جمهوری- به بهارستان خواهد رفت تا پاسخگوی سؤالات مجلسی‌ها باشد. با مونسان درباره برنامه‌های خود به‌عنوان وزیر احتمالی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت‌وگو كردیم.


در برنامه‌های ارائه شده به مجلس از سوی شما چندبار درباره واگذاری تصدی گری‌ها به بخش خصوصی تأكید كردید این كاهش به چه صورت خواهد بود؟ 
بله. براساس قانون هفته گذشته چهارپنج فعالیت را ابلاغ زدم و به بخش خصوصی و انجمن‌های حرفه‌ای واگذار كردم؛ مثلاً نرخ‌گذاری را. طبق قانون نرخ‌گذاری را به بخش خصوصی واگذار كردیم آنها بررسی می‌كنند، نرخ را به وزارتخانه اعلام می‌ كنند تا به تصویب برسد. می‌دانید هم باید حقوق مصرف‌كننده و گردشگر رعایت شود و هم تصویب نرخ كار حاكمیتی است. نظارت و درجه‌بندی امكان گردشگری را به بخش خصوصی واگذار كردیم. درجه‌بندی هتل‌ها به انجمن‌ها واگذار شد.


بخش خصوصی اعتقاد دارد آن اندازه‌ای كه شایسته و بایسته است به بخش خصوصی میدان داده نشده است. آنها می‌پرسند چرا باید كانون اتومبیلرانی كه وظیفه‌اش دادن مجوز به گردشگران موتورسوار خارجی است وارد كار هتلداری شود؟ یا شركت توسعه گردشگری با ۳۲زیرمجموعه چكار می‌كند؟ چرا به بخش خصوصی واگذار نمی‌شود؟ 
اینطور نیست. كانون اتومبیلرانی ما از قدیم یك هتل داشته است الان هم همان یك هتل را دارد. بنابراین دخالتی در فعالیت‌های بخش خصوصی ندارد. نقش كانون كاملاً حاكمیتی است. یك پروتكل جهانی وجود دارد و كانون این پروتكل را اجرا می‌كند. بنابراین فعالیت موازی با بخش خصوصی ندارد. شركت توسعه گردشگری ما هم كه در لیست واگذاری ۴۴قرار دارد.


البته كانون اتومبیلرانی هم شركت سرمایه‌گذاری دارد و هم شركت خدمات گردشگری... در صورتی كه شما از مجلس رأی بگیرید و وزیر وزارتخانه جدید شوید آیا شاهد تغییر در رؤسای سه حوزه تحت نظارت وزارتخانه خواهیم بود؟ 
مهم‌تر از تغییر آدم‌ها، تغییر ساختارها است. ما بعد از تشكیل وزارتخانه، بلافاصله باید ساختار متناسب با وزارتخانه را تهیه كنیم و به تصویب و تأیید مراجع قانونی برسانیم. این گام از هر اقدامی مهمتر است. همچنین طبق مصوبه مجلس محترم یك سال فرصت داریم كه شرح وظایف وزارتخانه جدید را تبیین كنیم و باز به تصویب نمایندگان مردم برسانیم. پس این دو بخش مهم‌تر از تغییر آدم‌هاست.


پس ما تغییری در رؤسای سه سازمان نخواهیم داشت... كسانی كه با وزارت شما موافق هستند می‌گویند دو سال بیشتر از دولت روحانی نمانده و تغییر یك مدیر زمان باقی مانده را می‌سوزاند. با توجه به اینكه یك سال از زمان را هم صرف نوشتن شرح وظایف سازمان خواهید كرد آیا بعد از دو سال كارنامه شما در وزارتخانه قابل دفاع و متفاوت از زمانی كه معاون رئیس جمهوری بودید، خواهد بود؟ 
ببینید ما تغییر ساختار دادیم و ان‌شاءالله این تغییر منجر به حمایت‌های بیشتر دولت و مجلس خواهد شد. چون بودجه سازمان میراث فرهنگی بسیار كم است. در رده‌بندی بودجه‌ای وزارتخانه‌ها ۵۰درصد بودجه آخرین وزارتخانه می‌شود. علی القاعده با این تغییر ساختار و ارتقای آن، ان‌شاءالله اگر حمایت‌های مجلس و دولت ادامه پیدا كند حتماً عملكرد ما بسیار افزایش پیدا خواهد كرد. این مسأله هم ربطی به یك سال تبیین مسئولیت و شرح وظایف ندارد، ما كار خودمان را انجام می‌دهیم. مثلاً وزارت ورزش و جوانان بعد از تشكیل، امسال یا سال گذشته بود كه شرح وظایفش تهیه شد و به تصویب مجلس رسید اما كار خودش را انجام داد. بنابراین ما هم این روند كاری را پرشتاب‌تر جلو خواهیم برد.


شما امیدوار به این هستید كه با تغییر ساختار بودجه بیشتری به وزارتخانه بدهند اما مجلسی‌ها زمانی كه می‌خواستند تأیید شورای نگهبان برای قانون تبدیل سازمان به وزارتخانه را بگیرند روی جلوگیری از هزینه‌ها و عدم افزایش اعتبارات تأكید كردند اما شما مدام از افزایش آن سخن می‌گویید. آیا وزارتخانه گشایشی در اعتبارات سازمان خواهد داد؟ 
البته این موضوع دو مسأله جداگانه دارد. اولاً، ارتقای ساختار و وزارتخانه شدن فقط بحث مالی و پولی نیست. می‌دانید در همه جای دنیا گردشگری كلاً موضوعی فرابخشی است اما در كشور ما بسیاری وظایف و مسئولیت‌های ما در دستگاه‌های دیگر بود و ما بابت هر كاری باید مسیر سخت توافق‌ها را طی می‌كردیم تا كار را انجام بدهیم. بنابراین من امید دارم با تبیین شرح وظایف، مسئولیت‌ها و اختیارات این وزارتخانه، مسیر حركت ما بازتر شود و ما بتوانیم راحت‌تر اهداف وزارتخانه را محقق كنیم. این مسأله حتی از بحث‌های مالی هم مهمتر است. قرار است تغییر ساختار، موجب افزایش هزینه‌ها نشود اما هرچقدر دولت محترم و مجلس بتوانند بودجه برای سازمان در نظر بگیرند ما مأموریت‌های بیشتری را به انجام می‌رسانیم.

آن چیزی كه شما فرمودید این است كه تغییر ساختار موجب افزایش هزینه نشود.
مثلا چه هزینه‌هایی؟ 
هزینه‌های جاری و پرسنلی. خرید ساختمان و پرداخت حقوق و افزایش پرسنل.


شما الان هیچ مشكلی به لحاظ حقوق و مزایا و تعداد پرسنل ندارید؟ 
چرا داریم. بالاخره ما سازمانی هستیم كه به لحاظ حقوق و دستمزد پرسنل حتی از وزارت آموزش و پرورشی كه گفته می‌شود كمترین حقوق‌ها را می‌گیرد، پایین‌تر هستیم. از خیلی از دستگاه‌ها ما پایین‌تر هستیم. به هر صورت باید كمك شود تا این ساختار قوی شود و ما بتوانیم از نیروهای مجرب و متبحر بهره بگیریم. شكی نیست كه وزارتخانه باید با پایه‌های محكم كارش را شروع كند.


ایرادی كه به سازمان وارد است می‌گویند بدنه آن كارشناسی نیست و شما هم موفق نشدید آن را ترمیم كنید. بخشی از آن به گفته شما به كمبود بودجه برمی‌گردد. كمبود بودجه در سازمان یك واقعیتی است. برای مثال پرداخت حقوق نیروهای سازمان در پایگاه جهانی هماره با وقفه و مشكل رو به رو بوده است. آیا فكر می‌كنید این مشكل با وزارتخانه شدن، حل شود؟ 
ببینید به‌طور طبیعی وزارتخانه شدن باعث جذب توجه بیشتر دولت و مجلس به مشكلات این وزارتخانه خواهد شد. یكی از مشكلاتش را هم شما بدرستی فرمودید. بنابراین نیاز است مشكلات مالی این وزارتخانه حل شود. حتی اگر فرض كنیم این فرمایش شما درست باشد كه بدنه كارشناسی ما ضعیف است...
این ایرادی است كه كارشناسان به سازمان میراث فرهنگی وارد می‌كنند.


حالا فرض می‌كنیم چیزی كه كارشناسان گفته‌اند درست باشد، خب راهكارش چیست؟ راهكارش ارتقای نیروی انسانی است، بنابراین ما باید از نیروی انسانی كارشناس‌تر و ماهرتر استفاده كنیم. خب نیروی كارشناس‌تر و ماهرتر با حقوق‌های بسیار پایین، جذب نمی‌شود. به طور طبیعی جذب سازمان‌های دیگر دولت می‌شوند. اصلاً این نامتوازن بودن پرداخت حقوق در بدنه دولت، امر خوبی نیست. موجب می‌شود كارشناس‌های خوب به‌ سمت سازمان‌هایی كه حقوق‌های بالاتری پرداخت می‌كنند، بروند و دیگر سازمان‌ها ضعیف باقی می‌مانند. ان‌شاءالله به مرور باید این مشكلات مرتفع شود. بالاخره این ارتقای ساختار باید موجب ارتقای همه بخش‌های این سازمان شود؛ هم نیروی انسانی هم وضعیت بودجه‌ای و هم وضعیت اختیارات و مسئولیت‌ها.


بدرستی می‌گویید كه باید ارتقای نیروی كیفی در سازمان داشته باشیم از سوی دیگر مجلسی‌ها شرط وزارتخانه را عدم جذب نیرو و بزرگتر شدن وزارتخانه اعلام كرده‌اند، این مسأله را چگونه حل می‌كنید؟ 
با آموزش‌های بیشتر باید بدنه موجود را تقویت كرد. البته باید بگویم ما بویژه در حوزه میراث فرهنگی بدنه تخصصی قوی ای داریم. هیچ بدنه كارشناسی در كشور قوی‌تر از این بخش نیست. همچنین این انتقادات عمومی است و به همه دستگاه‌های دولتی وارد می‌شود. در بدنه صنایع دستی و گردشگری هم كارشناسان بسیار خوبی داریم. اما خب ارتقا، امری مستمر است. باید دائم در حال ارتقا باشیم. در قالب آموزش مستمر وضعیت كیفی را بالاتر ببریم و در آینده بالاخره برخی از پرسنل به نقطه بازنشستگی می‌رسند كه با جذب نیروهای نخبه می‌تواند این وضعیت ارتقا پیدا كند.


تعداد بازنشسته‌های سازمان آنقدر هست كه تعداد قابل توجهی از كارشناسان متبحر را جذب كنید؟ 
همواره این چرخش و گردش وجود دارد و نیروهای موجود به مرز بازنشستگی می‌رسند و نیروهای جوان و جدید جذب می‌شوند.


ولی درصد بازنشستگی‌ها مشخص نیست؟ 
بالاخره سالانه تعدادی بازنشسته می‌شوند.


همانطور كه می‌دانید ما در زمینه تبلیغات كم كاری داشته‌ایم و بیش از هرچیزی بی‌پولی دلیل این كم كاری اعلام شده، آیا سازمان در قامت وزارتخانه می‌تواند آن بودجه كلان را به دست بیاورد تا ما شاهد تبلیغ ایران در تلویزیون كشورهای هدف بازار گردشگری چون روسیه، چین و... باشیم؟ 
درست است من هم قبلاً گفته‌ام ما در امر تبلیغات و بازاریابی خارجی انصافاً كار خاصی نكرده ایم، آن هم دلیلش كمبود اعتبارات است. همكارانم وضعیت تبلیغات در گردشگری ۱۰- ۱۵كشور دنیا را بررسی تطبیقی كردند، معلوم شد این كشورها بین ۷/۱تا ۴دلار به ازای هر گردشگر ورودی، صرف تبلیغات می‌كنند. این عدد در كشور ما سه سنت است، حتی بعضی اوقات كمتر هم می‌شود. خب این‌طوری نمی‌شود (به هدف رسید.) بنابراین ما باید بودجه مناسبی به تبلیغات اختصاص بدهیم. اگر بودجه افزایش پیدا كند و سهم ما از درآمدهای ارزی گردشگری افزایش یابد، ما دستاوردهای بیشتری می‌توانیم به دست بیاوریم. بنابراین خیلی هم اعتبار كلانی برای تبلیغات نمی‌خواهیم.
یادم می‌آید سازمان در زمان ریاست آقای سلطانی فر اعلام كرد من قدرت پرداخت هزینه برای تبلیغ در تلویزیون روسیه را ندارم... تلویزیون روسیه فقط یك مورد بود. عمان هم همین‌طور بود.
الان هم نداریم. اما این به معنای كلان بودن بودجه تبلیغات نیست به معنای آن است كه ما هیچ پولی نداشتیم. عرض كردم كشورها از ۷/۱تا ۴دلار به ازای هر گردشگر پول می‌گذارند. ما سال ۹۷، هفت میلیون و ۸۰۰هزار نفر گردشگر ورودی داشتیم. خب به ازای هر كدام از آنها حداقل باید یك دلار صرف تبلیغات كرد.


دولت برخلاف مجلس علاقه‌ای به تشكیل وزارت میراث فرهنگی نداشت، اولویت دولت روحانی تشكیل وزارت بازرگانی بود آیا فكر می‌كنید بتوانید از مجلس در قامت وزیر احتمالی بودجه تبلیغات بگیرید؟ 
ببینید بالاخره این وزارتخانه طبق قانون تشكیل شده و من خیلی امیدوار هستم كه دولت محترم بویژه شخص رئیس جمهوری كه به بخش گردشگری توجه ویژه دارند كمك كنند. همچنین مجلس كه خودش طرح تشكیل وزارتخانه را پیش برده است، حمایت هم بكند تا وزارتخانه متناسب با مأموریت‌هایش منابع مالی داشته باشد. من خیلی امیدوارم ان‌شاءالله این اتفاق بیفتد و نمایندگان و دولت كمك كنند.


یكی از دل‌نگرانی‌های مخالفان تبدیل سازمان به وزارتخانه، فشارهای احتمالی نمایندگان به وزیر برای رسیدن به اهداف گردشگری و میراث فرهنگی در استان خودشان است. این دل‌نگرانی را شما هم داشتید. الان چه نظری دارید؟ 
من نمی‌دانم. همچنین دل‌نگرانی را ما مطرح نكردیم اما این وزیر هم مثل سایر وزارتخانه‌ها در تعامل با مجلس قرار دارد ما نگرانی از این بابت نمی‌بینیم.
اما برخی از كارشناسان همچنان نگران هستند. مثلاً می‌گویند ممكن است برای ثبت جهانی آثار متعلق به شهرش مورد سوال قرار بگیرید...
نه، ان‌شاءالله كه اینگونه نخواهد بود. نمایندگان مجلس هم دلسوز كشور و ملت و علاقه‌مند به این بخش هستند. حتماً نمایندگان كمك حال ما خواهند بود و نگرانی از این بابت وجود ندارد.


فكر می‌كنید چه رأیی از مجلس بگیرید؟ 
این مسأله را باید مجلس پاسخ بدهد. من مطمئن هستم هر رأیی كه نمایندگان محترم مجلس تشخیص بدهند آن رأی خیر و بهترین رأی برای كشور است. بنابراین من هم برای آن رأی احترام قائل هستم.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما