امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۶/۱۳- ۱۲:۲۵ - مشاهده: ۸۸

بررسی بازار مسكن در رسانه های داخلی

تهران- ایرنا- برنامه‌های جدید دولت در زمینه مسكن و همچنین ثبات و كاهش نرخ‌ها در بازار مسكن مورد توجه و بررسی در رسانه‌های داخلی قرارگرفته است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی امروز شنبه ۹شهریور رسانه‌های داخلی نشان می دهد كه رسانه‌های منتسب به جریان اصلاح طلب به وعده‌های جدید "محمد اسلامی"، وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تحویل ۲ساله مسكن به گروه‌های هدف اشاره كرده و رسانه‌های نزدیك به جریان اصولگرا به انتقاد از هشدار كارشناسان نسبت به تبعات طرح مسكن مشاركتی دولت، اشاره كرده اند.

تغییرات قیمت در بازار مسكن و كاهش نرخ‌ها در این زمینه نیز مورد توجه رسانه‌های داخلی قرار گرفته است. رسانه‌های منتسب به جریان اصلاح طلب در این خصوص معتقدند: در همه مناطق خرید و فروش آپارتمان كاهش پیدا كرده اما در «نوسان قیمت» جهت تغییرات متفاوت بوده است.

وعده‌های جدید وزیر راه درخصوص مسكن؛ تغییرات در بازار مسكن؛ كاهش ۲۰درصدی قیمت مسكن؛ وام ساخت به مناطق سیل‌زده؛ از دیگر محورهای مورد بررسی در این رسانه‌ها است.

همچنین رسانه‌های نزدیك به جریان اصولگرا نیز آورده اند: ثبات و كاهش نرخ‌ها در بازارهای ارز، خودرو، سكه و طلا كم‌كم در حال سرایت به بازار مسكن است.

این رسانه‌ها در زمینه مسكن به مطالب دیگری همچون انتقاد از عملكرد دولت درخصوص ساخت مسكن به شیوه مشاركتی؛ ثبات و كاهش نرخ‌ها در بازار مسكن؛ كلاه برداری از خریداران مسكن مهر؛  آغاز ساخت ۵۳۷۸واحد مسكونی برای حاشیه‌نشینان خراسان رضوی؛ اشاره كرده اند.

رسانه‌های اصلاح طلب

وعده‌های جدید وزیر راه درخصوص مسكن

عصر ایران در مطلبی آورده است: تولید و عرضه مسكن با تكیه بر بخش خصوصی و تسهیلگری دولت، برنامه این بخش برای دو سال آینده است. در این دو سال ۹۰۰هزار واحد شامل ۵۰۰هزار مسكن مهر باقیمانده و ۴۰۰هزار مسكن در قالب طرح «اقدام ملی» است. برنامه ۲ساله تولید و عرضه مسكن روز پنجم شهریور در مراسمی‌با حضور رئیس‌جمهوری با شروع ساخت ۱۱۰هزار واحد مسكونی روی اراضی دولتی به اجرا درآمد.

به گزارش این رسانه نقل از ایسنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «ایران» با تأكید بر اینكه مسكن‌های جدید تا ۲سال دیگر تكمیل و به متقاضیان عرضه می‌شود، هدف از ساخت و سازهای جدید را دسترسی گروه‌های هدف به مسكن مناسب بر اساس حمایت‌های مالی و در قالب تسهیلات حمایتی عنوان كرد.

 تغییرات در بازار مسكن

-دنیای اقتصاد در مطلبی با طرح سوال مبنی بر "معاملات املاك ۲۲منطقه در ماه عقبگرد قیمتی چه تغییراتی را تجربه كرد؟" آورده است: پنج منطقه تهران در ماه «عقبگرد قیمت مسكن» باز هم تورم ملكی مثبت را تجربه كرد. جزئیات تغییر متغیرهای كلیدی بازار مسكن پایتخت در میانه تابستان نشان می‌دهد اگر چه رفتار ملكی مناطق ۲۲گانه در «حجم معاملات» یكسان بوده و در همه مناطق خرید و فروش آپارتمان كاهش پیدا كرده اما در «نوسان قیمت» جهت تغییرات متفاوت بوده است. هم‌اكنون در ۱۳منطقه تهران، انجماد حداكثری در معاملات خرید مسكن برقرار است كه در این میان، منطقه ۲۲رتبه اول را دارد. بیشترین افت قیمت در منطقه لوكس شهر است.

۱۳منطقه منجمد تهران در بازار معاملات مسكن شناسایی شد. تازه‌ترین گزارش دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی حاكی از این است كه حجم معاملات آپارتمان‌های مسكونی در مرداد نسبت به تیرماه در ۱۳منطقه از ۲۲منطقه شهر تهران با ریزش شدید بیش از ۳۰درصدی روبه‌رو شده و تعداد آپارتمان‌های فروخته‌شده در ۹منطقه شهر نیز یك رقمی‌شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، ماه میانی تابستان را می‌توان از این جهت كه قیمت مسكن پس از ۴۵ماه متوالی، با تغییرات منفی روبه‌رو شد، ماه عقبگرد قیمتی نامید. در مرداد ماه امسال تعداد معاملات مسكن به سطح فوق‌العاده پایین ۲۹۰۰فقره رسید كه نه تنها برای یك ماه عادی بی‌سابقه است، بلكه حتی در سال‌های اخیر در ماه‌های نیمه‌تعطیل فروردین نیز حجم معاملات عموما به زیر ۳۵۰۰فقره تنزل پیدا نكرده است.

- همچنین خبر گزاری ایسنا در مطلبی نوشت: در شرایطی كه خردادماه سال جاری قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان در آگهی‌ها به بالاترین حد خود رسیده بود، هم اكنون نرخها در تمام نقاط تهران ۱۰تا ۲۰درصد كاهش یافته است.

به دنبال ایجاد آرامش نسبی در بازار ارز، كاهش قیمت پیشنهادی واحدهای مسكونی از اوایل تیرماه امسال آغاز شد. هم اكنون دیگر از نرخ‌های نجومی در دفاتر املاك خبری نیست. در سایت‌های فروش ملك نیز قیمت‌ها به طور محسوسی كاهش یافته است. مشاهدات نشان می‌دهد قیمت‌ها ۱۰تا ۲۰درصد پایین آمده و این موضوع در برخی واحدهای بزرگ متراژ و لوكس به بیش از این ارقام می‌رسد.

چرخش انتظارات تورمی در بازار مسكن از اوایل تیرماه خود را نشان داد و بعد از ۲۷ماه پرتلاطم، سرانجام خریداران دست بالا را پیدا كردند. هم اكنون نبض خرید و فروش متوقف شده و آمار ارائه شده از سوی بانك مركزی در مردادماه افت ۷۳درصدی معاملات مسكن در پایتخت را نشان می‌دهد. در ماه مورد اشاره تنها ۳۳۰۰واحد مسكونی در تهران معامله شد كه در شش سال اخیر بی سابقه بوده و حتی از ماه‌های فروردین نیمه تعطیل نیز كمتر بود.

وام ساخت به مناطق سیل‌زده

به گزارش تارنمای تابناك رئیس بنیاد مسكن كشور خبر از پرداخت ۴۰۰میلیاردتومان وام ساخت به مناطق سیل‌زده، داد. رئیس بنیاد مسكن كشور گفت: ۴۰۰میلیارد تومان تسهیلات ساخت واحدهای مسكونی سیل‌زده در لرستان پرداخت شده است. تابش در جمع خبرنگاران، اظهار كرد: پرداخت مرحله دوم تسهیلات واحدهای تعمیری آغاز شده است. وی تصریح كرد: تعمیر ۱۴هزار و ۸۰۰واحد سیل‌زده در لرستان پایان یافته است. رئیس بنیاد مسكن كشور خاطرنشان كرد: در مرحله نخست پرداخت تسهیلات مناطق سیل ‌ زده لرستان ۷۸۰۰واحد احداثی مصوب شد كه ۶۵۰۰واحد با بانك‌های عامل معرفی و عملیات ساختمانی آنها شروع شده است.

تابش اضافه كرد: از ۸۰۰میلیارد تومان تسهیلات ساخت واحدهای مسكونی سیل‌زده در لرستان تاكنون ۴۰۰میلیارد تومان پرداخت شده است.

رسانه‌های اصولگرا

 انتقاد از عملكرد دولت درخصوص ساخت مسكن به شیوه مشاركتی

روزنامه كیهان در مطلبی با عنوان "هشدار كارشناسان نسبت به تبعات طرح مسكن مشاركتی دولت" نوشت: برخی نمایندگان مجلس و كارشناسان مسكن، نسبت به تبعات طرح دولت موسوم به اقدام ملی یا همان ساخت مسكن به شیوه مشاركتی هشدار دادند.

۵شهریور ماه، پس از گذشت شش سال از دولت تدبیرو امید، بالاخره ساخت مسكن در دستور كار قرار گرفت و عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰هزار واحد مسكونی طرح اقدام ملی با حضور رئیس‌جمهور آغاز شد. طرح اقدام ملی ساخت مسكن، با هدف ساخت ۴۰۰هزار واحد مسكونی تا پایان سال ۱۴۰۰، در برنامه وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

واگذاری مالكیت تعداد زیادی واحد مسكونی به انبوه‌ساز، فضای سوداگری فراوانی به وجود می‌آورد. چرا كه انبوه‌ساز می‌تواند با احتكار واحدهای تكمیل شده در دوران ركود و فروش در دوران جهش قیمت‌ها دست به سوداگری در پروژه بزند. ...در حالی دولت، اصرار به استفاده از شیوۀ مسكن مشاركتی در طرح اقدام ملی دارد كه انتقاداتی از سمت برخی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی‌به این طرح وارد شده است. در همین راستا هادی بهادری، نائب رئیس‌كمیسیون عمران مجلس، با بیان این نكته كه در طرح اقدام ملی تنها عرضه مسكن لحاظ شده است، گفت: متاسفانه دولت در بحث سوداگری نگاه منفعلانه دارد. به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی، تمركز خود را تنها بر روی افزایش عرضه گذاشته است. ...همچنین علی اكبر كریمی، عضو كمیسیون اقتصادی مجلس نیز با انتقاد از روش احداث مسكن به شیوه مشاركتی افزود: وقتی شما قرارداد مشاركتی می‌بندید، عملا زمین در دست طرف مشاركت (شریك دولت) حبس می‌شود، هیچ تضمینی برای اتمام به موقع این پروژه از سوی طرف مشاركت وجود ندارد.

ثبات و كاهش نرخ‌ها در بازار مسكن

"تخفیف به خریدار واقعی ملك" عنوان مطلبی است كه در روزنام جوان منتشر شده است. در این مطلب می خوانیم: ثبات و كاهش نرخ‌ها در بازارهای ارز، خودرو، سكه و طلا كم‌كم در حال سرایت به بازار مسكن است، زیرا آگهی‌های املاك از انعطاف‌پذیری فروشنده به خریدار واقعی كه پای معامله حاضر شود، حكایت دارد، این در حالی است كه پیش‌بینی می‌شود بازارهای فوق در ماه‌های محرم و صفر نیز مسیر فعلی خود را ادامه دهند، به ویژه آنكه برخورد جدی قضایی با سلاطین بازارها و اخلالگران در بازارها باعث شده تا گعده‌های سفته‌بازی و دلال بازی در بازارها از بین برود، هرچند كه سفته‌بازی در بازار سال ۹۷ملك گویا در حال رصد است و شاید به تشكیل پرونده‌های قضایی منتج شود.

بازار مسكن روزهای ركودی و مبهمی را سپری می‌كند، زیرا به دلیل جهش قیمتی سال ۹۷قدرت خرید در بازار به شكل بسیار قابل‌توجهی تحلیل رفته‌است و تسهیلات خرید مسكن نیز دیگر كمك خاصی به تقویت طرف تقاضا نمی‌كند، این در حالی است كه ضعف مالی متقاضی به سقوط حجم معاملات طی ماه‌های اخیر منجر شده و این شرایط عملاً به تعدیل منفی نرخ‌های پیشنهادی فروش‌های فوری و بالطبع برخی از معاملات واقعی انجامیده‌است، البته قابل پیش‌بینی است كه این فضا، تعدیل نرخ‌ها را در بازار تعمیم دهد زیرا بازارهای موازی مسكن یعنی ارز، سكه و طلا و خودرو همگی عموماً تعدیل منفی قیمت را تجربه كرده‌اند.

كارشناسان می‌گویند بر اساس رفتار بازار مسكن در ادوار گذشته، قیمت‌ها به روند نزولی خود تا مدت كوتاهی ادامه می‌دهند و در یك سطح به ثبات می‌رسند. این ثبات تا جهش بعدی كه احتمالاً ۱۰تا ۱۵فصل خواهد بود در بازار ایجاد می‌شود كه فرصت خوبی برای خریداران مصرفی است.

 كلاه برداری از خریداران مسكن مهر

مشرق نیوز در گزارشی با عنوان "كلاه گشاد بر سر خریداران مسكن مهر" آورده است: برخی بنگاه‌های املاك با سوء‌استفاده از عدم آگاهی مردم، كلاه گشادی بر سر خریداران مسكن مهر می‌گذارند.

به گزارش مشرق، یكی از مسائلی كه طی یكسال و چند ماه اخیر پروژه‌های مسكن مهر را تحت تاثیر قرار داده، افزایش تقاضا برای این نوع مساكن است كه دلیل اصلی آن گرانی بیش از ۱۰۰درصدی قیمت ها در سال ۹۷و چند ماه ابتدایی امسال است. ...ناتوانی مردم در خرید یا اجاره مسكن در كلانشهرها شرایطی را به وجود آورده تا آنها علاوه بر مناطق جنوبی و حاشیه ای نیم نگاهی هم به شهرهای جدید داشته باشند. این وضعیت برای شهرهای اطراف تهران و البرز بیش از سایر شهرهای جدید كشور پر رنگ تر بوده است.

آغاز ساخت ۵۳۷۸واحد مسكونی برای حاشیه‌نشینان خراسان رضوی

به گزارش روزنامه كیهان، اجرایی ساخت پنج هزار و ۳۷۸واحد مسكونی، تامین زمین برای ۱۷هزار خانه در سطح خراسان رضوی و همچنین ساخت آزمایشی دو هزار و ۷۶۲واحد مسكونی در شهر جدید گلبهار طی مراسمی‌به صورت ویدئو كنفرانس توسط رئیس جمهوری آغاز شد.

استاندار خراسان رضوی دراین مراسم در شهر جدید گلبهار گفت: در چارچوب طرح اقدام ملی ۲۲هزار و ۳۷۸واحد مسكونی در سطح این استان ساخته می‌شود تا مشكلات مسكن بخشی از شهروندان خراسانی در این حوزه برطرف شود.

علیرضا رزم حسینی محل اجرای بخشی از این طرح را حاشیه شهر مشهد اعلام و بیان كرد: پدیده مزمن حاشیه‌نشینی افزون بر ۷۰سال پیش در مشهد آغاز شده لذا رفع آن نیازمند تلاش و همكاری همه دست‌اندركاران در بخش‌های مرتبط است.

وی افزود: برای رفع پدیده حاشیه‌نشینی در مشهد اخیرا در قالب هشت محله این كلانشهر «طرح اقدام ملی» برای كاهش آسیب‌های اجتماعی اجرا شده است. ۳۲دستگاه اجرایی و حكومتی مسئولیت كاهش آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهر مشهد را برعده گرفته‌اند. این طرح ۳۰۰هزار نفر جمعیت را در حاشیه شهر پوشش می‌دهد

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما