امروز يك شنبه  ۱۵ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۷/۰۲- ۱۷:۱۳ - مشاهده: ۹۱

انبوه‌سازان خواستار افزایش تسهیلات مسكن شدند

تهران- ایرنا- كانون سراسری انبوه‌سازان مسكن و ساختمان كشور در نامه‌ای به سرپرست معاونت ساختمان وزارت راه خواستار افزایش تسهیلات بانكی به رقم ۱۵۰میلیون تومان برای خرید مسكن، ۲۵۰میلیون تومان بابت ساخت هر واحد مسكونی و ۱۵۰میلیون تومان برای بافت فرسوده شدند.

«فرشید پورحاجت» دبیركانون انبوه‌سازان كشور روز دوشنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: این كانون به عنوان متولی بخش خصوصی كشور در حوزه تولید و عرضه مسكن در این نامه خطاب به محمود محمودزاده ( سرپرست معاونت ساختمان وزارت راه) آورده است كه به دلیل افزایش قابل توجه قیمت تمام شده ساخت و در نتیجه افزایش قیمت واحدها، مبلغ تسهیلات فعلی برای خرید مسكن انفرادی با سپرده‌گذاری قبلی به میزان ۶۰میلیون تومان به اضافه ۲۰میلیون تومان به عنوان جعاله، سهم ناچیزی در قیمت واحدهای مسكونی دارد و برای خانه دار شدن گروه هدف جامعه به هیچ عنوان كافی و مؤثر نیست.

وی ادامه داد: افزایش سقف تسهیلات خرید و افزایش مبلغ قابل تقسیط همراه با افزایش مدت بازپرداخت می‌تواند موجب تسهیل و تقویت قدرت خرید متقاضیان و خانه‌دار شدن افراد فاقد مسكن، به ویژه گروه هدف جامعه باشد.

دبیر كانون انبوه‌سازان كشور ادامه داد: در این نامه پیشنهاد شده است سقف تسهیلات خرید به صورت انفرادی و با سپرده‌گذاری حداقل تا مبلغ ۱۵۰میلیون تومان افزایش یافته و مدت بازپرداخت آن نیز متناسب افزایش داده شود.

همچنین برای متقاضیان خرید بدون سپرده گذاری، تسهیلات خرید تا سقف ۲۵۰میلیون تومان و با سود تسهیلات حداكثر ۱۲درصد پیش‌بینی شود.

وی گفت: افزایش تسهیلات بانكی برای ساخت مسكن نیز مورد تقاضای انبوه سازان است.

پورحاجت ادامه داد: به دلیل افزایش هزینه‌های تولید مسكن و كاهش نقدینگی بخش خصوصی و كاهش ارزش پول ملی، تسهیلات فعلی به میزان ۱۳۰میلیون تومان و در صورت اجرای فناوری نوین ۱۶۰میلیون تومان بابت هر واحد مسكونی پاسخگوی نیاز بخش تولید و ساخت و ساز مسكن نیست

وی اظهار داشت: برای تأمین قدرت خرید متقاضیان و خانه دار شدن افراد بدون مسكن، افزایش آن حداقل به ۲۵۰میلیون تومان برای انبوه سازان و تولید كنندگان حرفه‌ای مسكن، آن هم مشروط به اجازه فروش اقساطی و انتقال آن به خریداران با كاهش نرخ سود تسهیلات پیشنهاد می‌شود.

وی گفت: تسهیلات بانكی برای بافت فرسوده به مبلغ ۵۰میلیون تومان مصوب سال ۹۳است كه با توجه به افزایش هزینه تولید و تفاوت فاحش آن با سال ۱۳۹۳، تعدیل مبلغ مذكور ضروری به نظر می‌رسد. پیشنهاد می‌شود این تسهیلات حداقل به ۱۵۰میلیون تومان تعدیل شود. در خصوص سود تسهیلات آن نیز پیشنهاد می‌شود تا مبلغ ۱۰۰میلیون تومان از همان محل یارانه دولتی مورد محاسبه قرار گیرد و برای مازاد آن با تصویب شورای پول و اعتبار، سقف سود تسهیلات، از ۱۸درصد فعلی حداكثر به ۱۲درصد تقلیل یابد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما