امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۷/۰۲- ۱۷:۱۶ - مشاهده: ۸۷

سنجشگر ایرانی پرتوهای هسته‌ای ساخته شد

تهران- ایرنا-  به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیشرفت فناوری و آگاهی از خواص هسته‌ای، نقش مواد پرتوزا را در حوزه پزشكی پررنگ كرده است، با تكیه به ویژگی مواد پرتوزا، پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه سلامت به یاری بیماران آمد؛ اما قرار گرفتن كاربران و پزشكان در معرض پرتوهای این تجهیزات، می‌تواند آسیب‌های جدی برایشان به همراه داشته باشد اگر میزان این پرتوها از حد مجاز فراتر برود، ممكن است برای انسان زیان‌آور باشد؛ به همین خاطر ضروری است كه محیط‌های درگیر با پرتو، همواره پایش و رصد شود.

افرادی كه در معرض پرتوهای رادیواكتیو قرار دارند مانند كاركنان رادیوگرافی، كارگران نیروگاه‌های هسته‌ای، پزشكانی كه رادیوتراپی انجام می‌دهند و محققانی كه در آزمایشگاه‌های رادیونوكلئید كار می‌كنند، لازم است همواره تحت مراقبت باشند كه بیش از حد مجاز پرتو دریافت نكنند.

این كار با استفاده از پرتوسنج‌ها موسوم به «دوزیمتر» انجام می‌شود. این پرتوسنج‌ها، با دریافت اطلاعات تشعشع محیط، میزان آلودگی محیط را اندازه‌گیری می‌كنند. اغلب شهروندان در مراجعه به واحدهای پزشكی تصویربرداری رادیوگرافی، بج‌هایی با نامTLD را مشاهده كرده‌اند كه روی سینه پرسنل نصب شده است.

بهمن هداوند، از مدیران شركت دانش‌بنیان «ایمن گستر رامان كیش»، از حذف انحصار و نیاز مبرم به واردات با تولید دزیمترهای ایران‌ساخت، توسط فعالان فناور این شركت‌ دانش‌بنیان گفت و افزود: چند شركت‌ آمریكایی و آلمانی، از تامین‌كنندگان اصلی این محصول دانش‌بنیان در ایران بودند، با توجه به نوسان متغیرهای اقتصادی، خرید و واردات محصولات این شركت و دیگر تامین‌كنندگان خارجی دیگر با منطق اقتصادی منطبق نیست.

وی جلوگیری از خروج ارز را یكی از مزیت‌های تولید ساخت داخل دزیمترها عنوان كرد و ادامه داد: نمونه محصول خارجی ممكن است تا ۲میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان قیمت داشته باشد، در حالی كه محصول ایرانی تنها با نرخ ۳۰۰میلیون تومان عرضه می‌شود،این محصول كیفیتی هم‌پای مشابه خارجی برخوردار است، در حالی‌كه با قیمتی پایین‌تر عرضه می‌شود و در صورت فراهم شدن بسترها و شرایط لازم، از توانایی ورود به بازارهای رقابتی بین‌المللی برخوردار است.

هداوند با بیان این‌كه محیط‌های آكادمیك از جمله مشتریان دوزیمترهای آنلاین و یك مدل ساده‌تر قرائتگرTLD هستند، بیان كرد: ماژول‌های الكترونیكی آزمایشگاه هسته‌ای و تجهیزات تحقیقاتی علمی نیز تولید شده و در اختیار دانشگاه‌ها و مراكز تحقیقاتی قرار گرفته است.

به گفته وی، ارائه‌دهندگان خدمات دزیمتری از سازمان انرژی اتمی مجوز دارند تا میزان پرتوهای رادیو اكتیو موجود در محیط و یا جذب شده توسط افراد را اندازه‌گیری كند.

این فعال دانش‌بنیان، درباره سازوكار پایش سلامت با استفاده از این سنجشگرها می‌گوید: این موسسات از قرائتگرTLD ساخت این شركت، برای انجام این وظیفه استفاده می‌كنند، به طور معمول هر دو ماه یك بار كارت دزیمترTLD به شركت سرویس‌دهنده ارسال شده تا پس از قرائت و تحلیل داده‌ها، میزان پرتوگیری به سازمان انرژی اتمی جهت ثبت در پرونده فرد اعلام می‌شود.

وی از تنوع نمونه‌های سنجشگر توسط فعالان فناور این شركت دانش‌بنیان گفت و ادامه داد:  این مجموعه دانش‌بنیان نوع ویژه و قابل حمل از دوزیمتر را ساخته است كه به صورت آنلاین، پرتوسنجی و نتیجه را به كاربر اعلام می‌كند.

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما