امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۷/۰۵- ۲۲:۴۲ - مشاهده: ۱۹۵

بررسی مهمترین موضوعات دوجانبه و بین المللی در دیدار روسای جمهوری ایران و ایرلند

در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد؛

بررسی مهمترین موضوعات دوجانبه و بین المللی در دیدار روسای جمهوری ایران و ایرلند

 

 

مهمترین مسایل دوجانبه و بین المللی روز چهارشنبه به وقت نیویورك، در دیدار روسای جمهوری اسلامی ایران و ایرلند مورد بحث و تبادل نظر گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی و "مایكل دی هیگینز" در این دیدار كه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك انجام شد، بر توسعه گسترش همكاری‌های تهران – دوبلین در عرصه‌های مختلف تاكید كردند.

دكتر روحانی در این دیدار با بیان اینكه اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه مناسبات و همكاری‌های همه جانبه با كشورهای اروپایی از جمله ایرلند است، گفت: از  گسترش روابط سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی‌با ایرلند استقبال می كنیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینكه برجام به عنوان یك موافقتنامه بین المللی با پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل است، وظایف كشورهای اتحادیه اروپا و از جمله ایرلند را برای اجرای كامل برجام و بویژه عملیاتی كردن اینستكس یادآور شد.

دكتر روحانی همچنین در این دیدار با تاكید بر اهمیت ابتكار صلح هرمز  و ضرورت حمایت از اجرای آن تاكید كرد: هدف "ائتلاف امید" ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه كلیه ساكنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان آنهاست و حوزه‌های مختلف همكاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی كشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع در مسیر كشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می‌گیرد.

رئیس جمهور ایرلند نیز در این دیدار اظهارداشت: ایرلند مصمم به توسعه همه جانبه مناسبات و همكاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.

مایكل دی هیگینز  همچنین با بیان اهمیت پایبندی همه طرفها به برجام ، این توافق را به نفع صلح جهانی دانست و بر اجرای كامل آن از سوی همه طرف ها تاكید كرد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما