امروز چهارشنبه  ۱۳ فروردين ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۱۲/۲۶- ۲۱:۰۰

بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوبلین

ویروس کشنده کرونا بعنوان تهدیدی جدی برای جامعه بشری، در سرتاسر جهان روبه گسترش است.

بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوبلین

  ویروس کشنده کرونا (کووید 19) بعنوان تهدیدی جدی برای جامعه بشری، در سرتاسر جهان رو به گسترش است و هر روز تعداد بیشتری از انسانها را در کشورهای مختلف به کام مرگ می‌کشد. امروز بر همه جهانیان روشن و آشکار است که بیماری ناشی از ویروس کرونا بشدت فراگیر و خطرناک بوده و بدون توجه به مرزهای تعیین شده بین کشورها، همه جوامع انسانی را آلوده می‌کند. بهمین دلیل بسیار ضروری است که کلیه کشورها فارغ از اختلافات سیاسی و موقعیتهای جغرافیائی، بطور متحد علیه این بلای خانمانسوز به مبارزه برخاسته و برای به حداقل رساندن آثار سوء انسانی، اقتصادی و اجتماعی آن به همکاری با یکدیگر بپردازند. 

در جریان شیوع ویروس خطرناک کرونا در کشورهای مختلف،  کشور جمهوری اسلامی ایران نیز از این ویروس خطرناک در امان نماند و طی هفته‌های گذشته علیرغم همه اقدامات و تدابیر بهداشتی در نظر گرفته شده به سرعت گسترش یافت. به گونه ای که تاکنون متاسفانه بیش از 11364 نفر به این ویروس آلوده و 514 نفر نیز جان خود را از دست داده اند. جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقاد عمیق به حفظ سلامت عمومی و تعهد نسبت به اجرای کلیه قوانین و مقررات بهداشتی در ابعاد ملی و بین المللی، از همان ابتدای شیوع ویروس در کشور، تدابیر و راهکارهای مختلفی را برای مبارزه با این پدیده خطرناک در دستور کار خود قرار داده و همچنان به مبارزه سرسختانه با این بلای طبیعی ادامه می دهد.

طی روزها و هفته‌های گذشته درست در شرایطی که مردم ایران درگیر یک مبارزه سخت و طاقت فرسا با شیوع ویروس خطرناک کرونا هستند و همدلی و همکاری بین المللی می‌تواند دردهای آنها را التیام ببخشد، متاسفانه رژیم آمریکا همچنان درتلاش برای تنگتر کردن محاصره اقتصادی مردم ایران بر آمده و طی روزهای اخیر خریداران نفت ایران بعنوان منبعی برای مبارزه با ویروس کرونا را تهدید به تحریم نموده است. همچنین در شرایطی که کلیه کشورهای جهان و از جمله ایران با خطرات و تهدیدهای انسانی ناشی از شیوع ویروس کرونا روبرو می‌باشد، رژیم آمریکا و برخی متحدین آن وقیحانه و بی شرمانه در حال سوء استفاده از شرایط ناشی از گسترش ویروس کرونا بعنوان ابزاری سیاسی علیه ایران می‌باشند.

 

در این شرایط لازم است جامعه بین الملل بنا به دلایل زیر، تداوم و تشدید تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را با قاطعیت و با صدای بلند محکوم نماید:

 

از منظر حقوقی :

خروج غیرقانونی رژیم آمریکا از برجام و  اعمال تحریمهای یکجانبه و غیرانسانی تحت عنوان فشار حداکثری علیه ایران که تهدیدی علیه بهداشت بین المللی نیز محسوب می‌گردد، کار مبارزه با بیماری ناشی از ویروس کرونا را در ایران با دشواری مواجه ساخته و مسیر دسترسی مسئولان بهداشتی و مردم ایران را به امکانات و تسهیلات بهداشتی از جمله تامین اقلام پزشکی و داروئی ، امکان انتقال تکنولوژیهای بهداشتی و نهایتا تامین تجهزیات لازم برای مبارزه با کرونا را  ناهموار کرده است و این در شرایطی است که دیوان بین المللی دادگستری بر توقف اعمال تحریمهائی که ناقض فعالیت های بشردوستانه هستند،

حق دسترسی به بهداشت و حق حیات یکی از موضوعات مهم حقوق بشری است که کشورها موظفند شرایطی ایجاد کنند که مردم بتوانند به این حقوق مسلم خود دست یابند. بنابراین هر نوع ایجاد محدودیت در خصوص حق دسترسی به بهداشت و تامین دارو و تحهیزات پزشکی بویژه در شرایط کنونی که کشورهای جهان با مخاطرات ناشی از گسترش ویروس کرونا مواجه می‌باشند، ناقض اصل مهم حق حیات است.

از منظر اخلاقی :

 از منظر اخلاقی نیز در شرایطی که مردم ایران درگیر مبارزه با یکی از شدیدترین اپیدمی‌های بهداشتی سالهای اخیر می‌باشد. ایالات متحده آمریکا از وضعیت کنونی سوء استفاده کرده و موجب تشدید وضعیت شده است. شکی نیست در حال حاضر همه مردم روی کره زمین بر روی یک کشتی سوار هستند و هر بخش از این کشتی آسیب ببیند، سایر سرنشینان کشتی نیز با مشکل مواجه خواهند شد و لذا نباید اجازه داد که ایالات متحده، اختلافات سیاسی خود را به موضوعات مهمی مانند بهداشت عمومی در جهان در شرایط حاد کنونی مرتبط نماید. این موضوع خلاف اخلاق و نزاکت بین المللی است. احزاب سیاسی در همه جهان فارغ از گرایشهاسی سیاسی و نیز رسانه‌های گروهی طالب حق و حقیقت که جزو ارکان دموکراسی در دنیا هستند باید این اقدام غیرانسانی را شدیدا مورد توجه قرار داده و با رساترین فریاد آن را محکوم نمایند. آمریکا می‌بایست موانع ایجاد شده برای بهداشت جهانی را برچیند. آمریکا علیرغم مواضع اعلامی دست به فریبکاری زده و نظام تحریمها را بگونه ای اعمال کرده که ملت ایران از دریافت کمکها و حمایت های بین المللی و حتی خرید اقلام مورد نیاز خود نیز محروم مانده است.

از منظر سیاسی :

از منظر سیاسی کشورهای جهان در بسیاری از موضوعات سیاسی، اقتصادی، مرزی، گمرکی و حتی فرهنگی ممکن است با هم اختلافاتی داشته باشند، ولی در شرایط وقوع بلایای طبیعی یا زمانی که بهداشت جهانی در معرض خطر قرار گرفته، تمام کشورها بر اساس اصول و قواعد آمره پذیرفته شده بین المللی باید نسبت به برداشتن محدودیتها و تحریمها اقدام نمایند. در این شرایط آمریکا نه تنها موانع را برنداشته،  بلکه بر سر راه ارسال تجهیزات پزشکی توسط سایر کشورها نیز موانع گسترده ای ایجاد کرده است. در واقع آمریکا از تحریمها بعنوان یک ابزار سیاسی برای ضریه زدن به بهداشت جهانی و سلامت مردم استفاده کرده است.

رژیم آمریکا همواره مدعی است که دارو و غذا مشمول تحریمهای آمریکا نیست. با این وجود محدودیتهای ایجاد شده برای نقل و انتقال مالی و تهدید شرکتها، عملا مانع ارسال دارو و تجهیزات پزشکی شده است و بخش بهداشت و درمان کشور را بشدت تحت تاثیر قرار داده است. متاسفانه برخی در آمریکا در واکنش غیرانسانی به موضوع شیوع ویروس کرونا در ایران، گسترش این اپیدمی را در راستای سیاست فشار حداکثری تعبیر و حتی از شیوع آن در ایران ابراز خوشحالی هم نموده اند. در حالی که شهروندان ما در حال جان باختن بر اثر شیوع ویروس کرونا هستند، دونالد ترامپ به شکل شریرانه ای در حال تشدید تحریمهای غیرقانونی ایالات متحده با هدف از بین بردن منابع مورد نیاز ایران برای مبارزه با این ویروس خطرناک است.

در بحبویه شیوع کرونا در ایران یک گروه ضد ایرانی در آمریکا که روابط نزدیکی با دولت ترامپ دارد، از شرکتهای بزرگ داروئی می خواهد که به تجارت با ایران پایان دهند. همچنین مارک دوبوویتز رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی (FDD) که متاسفانه عنوان دموکراسی را هم با خود یدک می‌کشد و در رابطه با خط مشی‌های تحریمی‌به دولت ترامپ مشورت می دهد، در اقدامی‌شرم آور و غیر انسانی تلویحا از شیوع کرونا در ایران ابراز خرسندی نموده و اعلام داشته کرونا کاری با ایران کرد که تحریم آمریکا نتوانست بکند و آن هم توقف صادرات غیرنفتی ایران بود.

بنابراین جمهوری اسلامی ایران همه وجدانهای آگاه و صداهای حق طلب و آزادیخواه جهان را به مبارزه جدی با اقدام شوم آمریکا در اعمال تحریم علیه ملتی که با تمام توان درگیر مبارزه ای سخت و دردناک با بیماری کشنده ناشی از ویروس کرونا می‌باشد، فرا می خواند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما