امروز يك شنبه  ۱۵ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۴/۱۸- ۱۴:۴۰

رئیس اتاق ایران: بخش خصوصی آماده تدوین راهبرد توسعه صنعتی است

غلامحسین شافعی» امروز (دوشنبه) در آیین گرامیداشت دهم تیرماه روز ملی صنعت و معدن در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، افزود: مطابق آمارهای رسمی، سهم بخش صنعت از تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۹۷از ۱۴.۴درصد در سال ۹۳به ۱۲.۱درصد رسیده که کاهش معناداری است.

به گفته این مقام مسئول، نرخ رشد تشکیل سرمایه ناخالص در ماشین آلات در سال ۹۷منفی ۶.۹درصد بوده که نشان می‌دهد تمایل به سرمایه‌گذاری در بخش صنعت بسیار کم شده است.
وی بیان داشت: یکی از عوامل اصلی بی ثباتی و پیش بینی پذیر نبودن آینده، نبود نظارت در اجرای قوانین است.
شافعی اضافه کرد: بالاتر از مسائلی همچون حمایت از صنعتگران و کمبود نقدینگی‌ها، باید محیط کسب و کار را برای فعالیت های اقتصادی آماده ساخت.
وی گفت: «بسیاری از صنعتگران می‌گویند پول نمی‌خواهیم، بلکه زد و بندها و سورپرایز های هر روزه را از جلوی پای ما بردارید
رئیس اتاق ایران گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی به دنبال حذف قوانین مزاحم است، اما ۱۰برابر آن قوانین مزاحم جدید پیش روی ما وجود دارد.
به گفته شافعی، بزرگترین مشکل واحدهای صنعتی، بی ثباتی و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت مواد اولیه است به طوری که تولیدکنندگان و صنعتگران برای فردای خود خواب راحتی ندارند.
وی اظهار داشت: دشواری‌های تامین مالی مساله بزرگی است و هزینه‌هایی که به بخش های مولد در یک سال اخیر وارد شده ریسک فعالیت های این بخش ها را بالا برده و به همین دلیل بانک ها تمایلی به اعطای وام به این بخش ها ندارند.
رئیس اتاق ایران گفت: مطابق آمارهای رسمی، سهم صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی از ۳۱.۶درصد در سال ۹۰، امروز به ۲۷درصد رسیده و به همین دلیل باید بازنگری اساسی در سیاست های صنعتی کشور انجام شود.
وی تصریح کرد: مسیری که تاکنون طی کرده ایم در حد توسعه صنعتی کشور نبوده، بر این اساس باید اصلاح مسیر انجام شود و یکی از راههای اصلاح مسیر، تدوین راهبرد توسعه صنعتی و اجرای آن است.
شافعی گفت: امروز سیستم انگیزشی و پاداش دهی کشور برای کارهای غیر مولد، دلالی و واسطه گری است و تا زمانی که این سیستم به سمت تولید حرکت نکند، بی فایده است.
رئیس اتاق ایران در پایان ابراز امیدواری کرد که همه با هم برای یک نقطه آغاز جدید برای تغییر مسیر صنعتی کشور تلاش کنیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما