امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۴/۱۸- ۱۵:۱۱

فولاد سازان ۳.۴ میلیون تن شمش تولید کردند

برپایه داده‌های آماری مورد بررسی، فولاد آلیاژی (یزد) با تولید ۸۵هزار و ۱۰۶تن شمش فولاد آلیاژی در ۲ماهه ابتدایی امسال، در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷رشد ۴۲درصدی را در بین هشت واحد فولاد ساز کشور ثبت کرد که بالاترین میزان در بین واحدهای یاد شده است.

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود شرکت‌ها و کشورهای برتر فولادساز جهان در سال ۲۰۱۸میلادی را معرفی کرد که براساس آن ایران از رتبه سیزدهم در سال ۲۰۱۷به رتبه یازدهم در سال ۲۰۱۸ارتقا یافت. بر این اساس تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۸میلادی ۲۴میلیون و ۵۰۰هزار تن به ثبت رسید.

برپایه این بررسی، جایگاه «کشورها و شرکت‌های» تولید کننده فولاد منتشر شده که طبق این گزارش، در سال ۲۰۱۸میلادی تولید فولاد ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ۲پله ارتقا یافت.

نکته قابل توجه اینکه کشورمان از نظر میزان تولید، هم ردیف ایتالیا در رتبه دهم قرار دارد، اما تداوم تولید در این محدوده، آن کشور را در جایگاه دهم نگه داشته است و ایران در رتبه بندی ماهانه ۲۰۱۸توانسته بود در برخی از ماه‌ها، رتبه دهم را از آن خود سازد.

همچنین سازمان ایمیدرو با تولید ۱۶میلیون و ۷۹۰هزار تن فولاد در جایگاه نوزدهمین فولادساز برتر جهان ایستاد در حالی که پیش از این در سال ۲۰۱۷با تولید ۱۵میلیون و ۶۰۰هزار تن در رتبه ۲۱جهان قرار داشت.

این بررسی نشان می دهد سه مجتمع بزرگ فولاد سازی (مبارکه، خوزستان و ذوب آهن) در ۲ماهه نخست امسال به ترتیب با یک میلیون و ۵۶۴هزار و۷۶۰تن، ۶۴۵هزار و ۸۱۲تن و ۴۲۱هزار و ۱۹۵تن تولید داشتند که بالاترین میزان تولید شمش را به خود اختصاص دادند.

کارخانه‌های فولاد چادرملو و آهن وفولاد ارفع (یزد) در ۲ماهه امسال بعد از فولاد آلیاژی به ترتیب ۲۵و ۲۴درصد رشد را در مقایسه با مدت مشابه پارسال ثبت کردند.

به گزارش ایرنا، برابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، سال ۹۷در مجموع ارزش صادرات شمش فولادی به عنوان مهمترین محصول صادراتی بخش معدنی فلزی ۲میلیارد و ۲۳۸میلیون دلار به وزن ۵.۵میلیون تن بود، ارزش محصولات طویل فولادی صادراتی یک میلیارد و ۲۷میلیون دلار و محصولات تخت فولادی هم به ارزش ۴۱۰میلیون دلار صادر شده بود.

پارسال ظرفیت فولاد سازان کشور از سوی وزارت صنعت ۳۵میلیون تن اعلام شد که میزان تولید نیز به حدود ۲۵میلیون تن رسید.

قرار است ظرفیت فولاد کشور در افق چشم انداز ۱۴۰۴به رقم ۵۵میلیون تن برسد که تا این رقم ۲۰میلیون تن اختلاف وجود دارد.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما