امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۶/۱۳- ۱۲:۲۷ - مشاهده: ۸۶

دستاوردهای یك ساله دولت از نگاه رسانه های داخلی

تهران- ایرنا- بیان دستاوردها وگام‌های دولت به ویژه ارائه گزارش خدمات یك ساله دستگاه‌های اجرایی به مردم در هفته دولت در رسانه‌های داخلی بازتاب داشته است.

دوم تا هشتم شهریور كه به مناسبت شهادت شهیدان رجایی و باهنر هفته دولت نامگذاری شده است، بهترین فرصت برای بیان دستاوردهای دولت در حوزه‌های مختلف به مردم است. در این راستا رسانه‌های داخلی ضمن انتشار افتتاح و رونمایی از پروژه‌ها و طرح های عمرانی در استان‌های كشور دستاوردهای دولت در یك سال گذشته را مورد توجه قرار دادند.

به گزارش گروه نشریات خبری، بررسی امروز رسانه‌های داخلی نشان می دهد كه رسانه‌های نزدیك به طیف اصلاح طلب دستاوردهای وزارت نیرو با وجود تحریم های آمریكا علیه ایران و اقدامات وزارت مسكن و شهرسازی را مورد بررسی قرار داده و از رشد شاخص ها در شركت نفت ایرانول و ارائه خدمات پزشكی به كاركنان و بازنشستگان صنعت نفت خبر داده اند.

رسانه‌های منتسب به جریان اصولگرا مدعی شدند انتظار مردم از دولتمردان در رونمایی از دستاوردهای دولت خصوصا در عرصه اقتصادی، برآورده نشده و دولت را به كم كاری در عرصه اقتصادی متهم كرده اند

رسانه‌های اصلاح طلب

عبارت‌های به كار رفته در اخبار و گزارش‌های رسانه‌های نزدیك به جریان اصلاح طلب عبارتند از: ما با جدیت مقوله مدیریت مصرف را دنبال می‌كنیم؛ وقتی در هفته دولت، صدا و سیما نقدهای آن‌چنانی علیه دولت فعلی انجام می‌دهد، شائبه غیرمنصفانه بودن عملكردها به وجود می‌آید؛ تولید و عرضه مسكن با تكیه بر بخش خصوصی و تسهیلگری دولت، برنامه این بخش برای دو سال آینده است.

دستاورد وزارت نیرو در دوران تحریم

- روزنامه ایران در مطلبی می نویسد: از روز نخستی كه رضا اردكانیان به عنوان وزیر نیرو پا به طبقه دوازدهم این وزارتخانه گذاشت، مدام تأكید می‌كرد كه «شیوه حكمرانی هر كشور در آب و انرژی معرف میزان توسعه یافتگی آن كشور است.» این بار گفت‌ وگو با او را بر مبنای همین موضوع انجام دادیم. او كه مدیری بین‌المللی بوده آیا به‌خوبی می‌داند كه حكمرانی مطلوب چیست؟ و آیا توانسته است كه در دوره وزارت خود دستاوردی در این بخش داشته باشد یا خیر؟

«رضا اردكانیان» ایران در گفت و گو با روزنامه ایران در پاسخ به این پرسش كه "وزارت نیرو چه اقداماتی برای عبور از تحریم‌ها در دستور كار دارد؟" گفت: قطعاً انتظار ندارید كه برای پاسخ این سؤال، همه راهبردها و راهكارهای مقاومت در شرایط تحریم را اینجا ذكر كنیم، اما به چند نكته قابل بیان در این باره اشاره می‌كنم. نخست آنكه، ۹۵درصد تجهیزات لازم برای صنعت برق در داخل ساخته می‌شود و در صنعت آب هم درصد اتكا به داخل بالاست. این بدان معنا نیست كه وضعیت ما از سال‌های بعد از امضای برجام دشوارترنشده است، بلكه نشان می‌دهد ظرفیت‌هایی داریم كه با سختكوشی بیشتر به آنها اتكا كرده‌ایم و آب و برق پایدار مردم تأمین می‌شود و البته تاب‌آوری صنعت ما هم در شرایط دشوار افزایش یافته است. درحالی كه آن زمان گشایش‌های ناشی از برجام رخ داد و شركت‌های خارجی در ایران حضور یافتند و تأمین مالی و تجارت خارجی در آن دوران آسان‌تر بود.

دوم، ظرفیت‌های سرمایه خصوصی و غیردولتی را به‌كارگرفته‌ایم و شاهد بوده‌اید كه بعد از خروج امریكا از برجام و اعمال تحریم‌ها، در همین تقریباً یك‌ونیم سال گذشته، بیش از ۴هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی كشور افزوده و ۱۶سد افتتاح یا آبگیری شده است.

سوم، ما با جدیت مقوله مدیریت مصرف را دنبال می‌كنیم. از اوج مصرف برق تابستان امسال با ۳۳۰۰مگاوات كاهش اوج بار (توان) نسبت به سال گذشته عبور كردیم. اگر می‌خواستیم این میزان نیروگاه ایجاد كنیم به غیر از مقوله زمان و مشكلات تحریم‌ها، بالغ بر ۲.۵میلیارد یورو باید سرمایه‌گذاری جدید انجام می‌شد كه برای كشور هزینه‌زا بود.

چهارم، حمایت از صنایع داخلی را در قالب فعال‌سازی شركت ساتكاب كه پشتیبانی‌كننده ساخت كالاهای صنعت آب و برق در كشور است از ابتدای تصدی مدیریت وزارت نیرو شروع كرده‌ایم. فعالیت‌هایی را هم برای توسعه حضور شركت‌های استارتاپی و دانش‌بنیان در عرصه صنعت آب و برق آغاز كرده‌ایم.

پنجم، به متنوع‌سازی منابع درآمدی پرداخته‌ایم و بالاخص درآمد حاصل از صادرات برق را جدی‌تر دنبال كرده‌ایم. ما باید بتوانیم از همسایگی با كشورهای زیاد، منابع فراوان انرژی قابل تبدیل به برق و صادرات، كسب درآمد و عواید حاصل از تعامل اقتصادی با كشورهای همسایه به‌خوبی استفاده كنیم. وزارت نیرو از فرصت دارا بودن مسئولیت كمیسیون مشترك اقتصادی با تعدادی از كشورهای همسایه و منطقه، در این زمینه استفاده می‌كند.

اقدامات وزارت مسكن و شهرسازی

- روزنامه ایران درگفت و گو با «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی درباره اقدامات دولت در حوزه تولید و عرضه مسكن می نویسد: تولید و عرضه مسكن با تكیه بر بخش خصوصی و تسهیلگری دولت، برنامه این بخش برای دو سال آینده است. در این دو سال ۹۰۰هزار واحد شامل ۵۰۰هزار مسكن مهر باقیمانده و ۴۰۰هزار مسكن در قالب طرح «اقدام ملی» است. برنامه ۲ساله تولید و عرضه مسكن روز پنجم شهریور در مراسمی‌با حضور رئیس‌جمهوری با شروع ساخت ۱۱۰هزار واحد مسكونی روی اراضی دولتی به اجرا درآمد. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «ایران» با تأكید بر اینكه مسكن‌های جدید تا ۲سال دیگر تكمیل و به متقاضیان عرضه می‌شود، هدف از ساخت و سازهای جدید را دسترسی گروه‌های هدف به مسكن مناسب بر اساس حمایت‌های مالی و در قالب تسهیلات حمایتی عنوان كرد.

محمد اسلامی می‌گوید: مهم‌ترین برنامه ما در ۲سال آینده تولید ۴۰۰هزار مسكن است. در كنار این برنامه مسكن‌های مهر باقیمانده هم تكمیل و واگذار می‌شود. از مجموع ۴۰۰هزار واحد مسكونی تعریف شده برای ساخت در قالب طرح اقدام ملی، عملیات ساخت ۶۷هزار واحد در كشور آغاز شده بود و روز پنجم شهریور نیز عملیات اجرایی برای ساخت ۱۱۰هزار واحد دیگر شروع شد. وقتی ما می‌گوییم عملیات شروع شده است یعنی طرح از حالت برنامه خارج شده و به مرحله اجرا رسیده است.

رشد و توسعه شاخص ها در شركت نفت ایرانول

-روزنامه ایران در گزارشی با اشاره به رشد هفت هزار میلیارد ریالی درآمدهای ایرانول در سال ۱۳۹۷می نویسد: شركت نفت ایرانول كه یكی از چهار شركت تولیدكننده روانكار دركشور است، ۱۱آذر ماه سال ۹۷وارد هفدهمین سال تاسیس خود شد. این شركت كه از شركت‌های بورسی می‌باشد، روند رشد و توسعه را به سرعت در حال طی كردن است و طی ۵سال گذشته در این شركت، ركورد تولید، فروش، صادرات، صادرات روغن موتور، سود، افزایش سهم بازار را شكسته و توانسته به شركتی موفق و پیشرو در استراتژی و سیاست‌های جدید تبدیل شود.

ایران می افزاید: "عیسی اسحاقی" مدیرعامل شركت نفت ایرانول گزارشی از آخرین دستاوردهای این شركت بیان كرد و گفت كه سال گذشته بهترین سال ایرانول بود و مقدار فروش انواع روغن موتور ایرانول از ۱۵۰میلیون لیتر سال ۹۶به حدود ۱۷۰میلیون لیتر، فروش ریالی ایرانول از حدود ۱۳هزار میلیارد به حدود ۲۱هزار میلیارد ریال و سهم بازار ایرانول از ۲۷درصد به بیش از ۳۰درصد رسید.

عیسی اسحاقی تصریح كرد: ما براساس استراتژی ۸ساله‌ای كه برای ایرانول تدوین شده پیش می‌رویم و خوشبختانه توانستیم در شش سال حضورم در ایرانول ركورد تولید، فروش، صادرات، صادرات روغن موتور، كاهش خام فروشی، سهم بازار و سود را بشكنیم و سال ۹۷براساس این استراتژی پیش رفتیم و فروش مقداری انواع روغن موتور با حدود ۳۰درصد و فروش مبلغی كل با ۶۵درصد نسبت به سال ۹۶افزایش یافت.

"پالایش و پخش در مسیر توسعه" عنوان مطلب دیگری در خصوص صنعت نفت در روزنامه ایران است. این روزنامه می نویسد: در شرایطی كه اقتصاد كشور با تحریم‌ها درگیر است، صنعت پالایش با بكارگیری توان حداكثری از ۹پالایشگاه نفتی به همراه بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا؛ ستاره خلیج فارس، وارد عمل شده تا با افزایش ظرفیت پالایشی و رساندن آن به مرز روزانه ۲میلیون و ۳۰۰هزار بشكه تاكنون، بتواند كام این روزهای صنعت نفت را شیرین كند. توقف واردات بنزین به عنوان یك سوخت استراتژیك در بازار مصرف از سال گذشته، این فرصت را برای سیاستگذاران این حوزه فراهم كرد تا ضمن ممانعت از خروج ارز، بستری برای صادرات این محموله‌ها آماده كنند. بستری كه آغازش از رینگ بین‌المللی بورس انرژی بود تا از این كانال ۳۰۰۰تن بنزین به مقاصد بین‌المللی ارسال شود. نائل آمدن به این دستاورد بین‌المللی در شرایط اضطراری و خاصِ حال حاضر، مرهون اقدام هایی است كه طی سال‌های گذشته در شركت ملی پالایش و پخش به اجرا در آمده است.

 ارایه خدمات پزشكی به كاركنان و بازنشستگان صنعت نفت

- به گزارش روزنامه ایران، دكتر «حبیب‌اله سمیع» مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت به مناسبت هفته دولت ضمن تشریح عملكرد سازمان در دولت تدبیر و امید، از تسویه كامل زیان انباشته سازمان در طول ۶سال گذشته خبر داد و گفت: سازمان بهداشت و درمان در حال حاضر به یك سازمان سودده تبدیل شده است.این مقام مسوول با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در دولت تدبیر و امید گفت كه در ۵سال گذشته بر روی پروژه‌های نیمه‌تمام دولت قبل متمركز شدیم و سعی شده تا جایی كه امكان دارد پروژه جدیدی در سازمان تعریف نشود و به اتمام فعالیت پروژه‌های قبلی بپردازیم، خوشبختانه با وجود همه مسائل و مشكلاتی كه پیش رو داشتیم، توانستیم به این مهم نائل شده و به جز یكی دو طرح كه در آستانه بهره‌برداری قرار دارد، بخش قابل توجه و باقی پروژه‌ها را به فاز بهره‌برداری برسانیم.

وی از ارایه خدمات پزشكی به كاركنان و بازنشستگان صنعت نفت در ۱۵۰۰مركز درمانی خبر داد.

نقد عملكرد دولت در هفته دولت توسط صدا و سیما

- روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان "نقد آن‌چنانی صدا و سیما علیه دولت در هفته دولت" به نقل از«مسعود پزشكیان» نایب ‌رییس مجلس نوشت: مسعود پزشكیان، معتقد است وقتی در هفته دولت، صدا و سیما نقدهای آن‌چنانی علیه دولت فعلی انجام می‌دهد، شائبه غیرمنصفانه بودن عملكردها به وجود می‌آید.

عملكرد جانبدارانه صدا و سیما كه پزشكیان به آن اشاره كرده، پیش از این ‌بارها از سوی مسوولان مختلفی مطرح شده است.

این همان نكته‌ای است كه صادق زیباكلام پیش از این در یادداشتی به آن اشاره كرد و نوشت: «نگاهی به رویكرد صدا و سیما در مقابل دولت‌های مختلف نشان می‌دهد، این رسانه در برابر دولتی كه با مدیران ارشد سازمان همسویی چندانی ندارد، حساسیت خاصی از خود نشان می‌دهد كه در مواردی از دایره انصاف بیرون می‌رود

رسانه‌های اصولگرا

برخی از عبارت‌های به كار رفته درگزارش‌های رسانه‌های نزدیك به جریان اصولگرا اشاره می‌شود: دولت دوازدهم به سبب وضعیت اقتصادی موجود بسیار مورد انتقاد افكارعمومی است؛ دولت دستاوردی در عرصه توسعه مناطق روستایی ندارد و به طور تعمدی با حضور زنان بدحجاب به دنبال حاشیه سازی برای به محاق بردن موضوع اصلی یعنی كم دستاوردی خود است؛ هدایت كشتی طوفان زده آموزش و پرورش، ناخدایی قابل می خواهد و دولت چندان دغدغه ای در حوزه نظام آموزشی نداشته است.

رونمایی از دستاوردها

- تارنمای راه دانا در مطلبی با عنوان "كار مسئولان دولتی به افتتاح پیاده‌رو و دیوار كشید!/ رونمایی از دستاوردها با چاشنی حاشیه‌سازی" نوشت: دولت دوازدهم به سبب وضعیت اقتصادی موجود بسیار مورد انتقاد افكارعمومی است. انتقاد اغلب مردم نیز به دولت كم كاری در این اوضاع آشفته اقتصادی است. بدین معنی كه افكارعمومی‌با درك شرایط سخت اقتصادی از دولتمردان می خواهد كه در حوزه اقتصادی تلاش خود را مضاعف كنند تا مشكلات حل و فصل شود. هر چند كه دولت نشان داده هنوز بعد از چند سال به استراتژی و راهبرد اولیه خود یعنی نگاه به خارج از كشور پایبند است اما مردم هنوز امیدوارند در حوزه داخلی هم دولت دستاوردهایی داشته باشد.

از این رو در هفته دولت كه مختص به پاستورنشینان است این انتظار وجود داشت كه دولتمردان دست به رونمایی از دستاوردهای خود خصوصا در عرصه اقتصادی بزنند تا به مردم نشان دهند انتظارات آنان را برآورده كرده اند. بخصوص اینكه دولتمردان خود به رسانه‌ها انتقاد دارند كه به خوبی دستاوردها و فعالیت های دولت را پوشش نمی دهند و مردم را با میزان فعالیت آنها آشنا نمی كنند.

اما هفته دولت گذشت و در این هفته كه دولت دوم روحانی قرار بود دستاوردهای خود را رونمایی كند اتفاقات جالب توجهی رخ داد. در جلسه دستاوردهای توسعه مناطق روستایی شاهد حاشیه عجیب و غریبی بودیم. زنان در لباس محلی برخی از مناطق كشورمان اما به صورت بدحجاب ظاهر شدند كه در شان دولت و مراسم رسمی نبود. بسیاری مطرح كردند كه دولت دستاوردی در این عرصه ندارد و به طور تعمدی با حضور زنان بدحجاب به دنبال حاشیه سازی برای به محاق بردن موضوع اصلی یعنی كم دستاوردی خود است.

از این مراسم و حواشی آن بگذریم به ماجرای افتتاحیه‌های عجیب و غریب در هفته دولت می رسیم. اخیرا مسئولین ارشد شهرستان كوهدشت لرستان، یك پیاده رو قدیمی كه به تازگی سنگ فرش شده را به مناسبت هفته دولت افتتاح كردند.

سكوت مصلحتی دولت در برابر  برخی تخریب‌ها

- روزنامه آرمان ملی می نویسد: عملكرد دولت تا اواخر سال ۱۳۹۶به گونه‌ای بود كه رضایت نسبی مردم را فراهم آورده و خود پاسخی به تمام تخریب‌های ریز و درشت محسوب می‌شد، اما با وقوع اعتراضات دی ماه همان سال كه توسط برخی جریانات داخلی آغاز و توسط خارجی‌ها ادامه یافته بود، شرایط تغییر كرد؛ ایالات متحده به صورت یكجانبه از برجام شد، تحریم‌ها دوباره اقتصاد ایران را هدف قرار دادند و با سخت‌تر شدن معیشت، نارضایتی عمومی افزایش یافت. با گسترش اعتراضات، سخنگوی دولت كه همزمان ریاست سازمان برنامه و بودجه را بر عهده داشت از سمت خود كناره‌گیری كرد تا تمام ادعاهای ریز و درشت دلواپسان بی‌پاسخ بماند. انفعال یك ساله دولت در برابر تخریب‌ها - چه در رسانه و چه موضوع سخنگویی- تا اوایل سال ۹۸ادامه داشت تا سرانجام رئیس‌جمهور تصمیم گرفت علی ربیعی را به سمت سخنگویی دولت بگمارد. با ورود ربیعی به عرصه سخنگویی شرایط كمی تغییر كرد و دولت با اقتدار و هوشمندی بیشتری به انتقادات و تخریب‌ها پاسخ می‌داد. با این وجود هنوز در برخی موارد به سبب برخی مصالح، دولت دوازدهم در برابر برخی تخریب‌ها موضع سكوت در پیش بگیرد.

نامعلوم بودن تعداد ایجاد شغل در سال ۹۷

كیهان در این باره می نویسد: خبرگزاری حامی دولت با ‌اشاره به اینكه دولت قرار بوده سال گذشته یك میلیون فرصت شغلی ایجاد كند اذعان كرده كه دولت تا كنون هیچ توضیحی درباره اینكه چه تعداد شغل در سال۹۷ایجاد شده، نداده است.

این روزنامه به نقل از ایسنا افزود: دولت در گزارش عملكرد خود در سال گذشته در بخش مربوط به تولید واشتغال به تدوین برنامه‌های مربوطه در ارتباط با تبصره (۱۸) قانون بودجه مبنی بر هدفگذاری برای ایجاد حدود یك میلیون فرصت شغلی‌اشاره دارد.

این در حالی است كه در قانون بودجه ۱۳۹۷دولت پیش‌بینی كرده بود تا برنامه‌اشتغال گسترده و مولد را با تاكید براشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی، زنان و ‌اشتغال حمایتی در دستوركار قرار دهد كه برای تامین منابع نیز مجوزهایی در این رابطه صادر شد.

بر این اساس قرار بود تا حدود ۱۶هزار و ۸۳۴میلیارد تومان از محل تسهیلات بانكی، ۹۲۶۳میلیارد صندوق توسعه ملی، ۳۱۵۸میلیارد كمك‌های بلاعوض، ۱۹۸۹میلیارد یارانه سود و ۲۷۴۳میلیارد از محل وجوه اداره شده تامین شود.

قرار بود تا این حدود یك میلیون شغل از طریق سرمایه‌گذاری در چند بخش ایجاد شود؛ به طوری‌كه ۳۳۸هزار شغل از محل سیاست‌های فعال بازار كار، ۱۲۰هزار  بافت فرسوده شهری، ۴۹هزار و ۳۸۴بخش كشاورزی، ۱۲۲هزار و ۴۰۵میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ۶۴هزار و ۲۰۰شركت‌های دانش بنیان، ۲۷۰هزار صنعت و معدن، ۱۹هزار و ۹۴۱فرهنگ و هنر و ۴۸۴۱شغل در بخش حمل ونقل ریلی برون شهری ایجاد شود.

در حالی اكنون دولت این هدفگذاری ایجاد یك میلیون شغل را در گزارش عملكرد خود آورده كه سازمان برنامه و بودجه تاكنون گزارشی در رابطه با اجرای این بند از قانون بودجه ۱۳۹۷و تحقق هدف ایجاد شغل ارائه نكرده است.

با این حال چندی پیش مسئولان وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام كردند كه در سال ۱۳۹۷حدود ۴۷۰هزار شغل ایجاد شده است كه این رقم اعلامی نشان می‌دهد از یك میلیون شغل ایجاد شده بیش از ۵۰۰هزار مورد محقق نشده است.

وزارت آموزش و پرورش

روزنامه رسالت درگزارشی با تیتر"فرهنگیان در اولویت آخر" می نویسد: هدایت كشتی طوفان زده آموزش و پرورش، ناخدایی قابل می خواهد. آنكه سالها پیش، دستی از دور برآتش نظام آموزشی داشته، چگونه می‌تواند در بدو امر، نوید اصلاح و تحول ساختاری بدهد؟ اگرچه مثل روز روشن است كه پای مدیریت منابع در میان است، وگرنه نباید فردی از بدنه دولت، با كارنامه ای كه چندان چنگی به دل نمی زند، به عنوان گزینه پیشنهادی برای تصدی مسئولیت وزارتخانه آموزش و پرورش معرفی شود! البته پر واضح است كه این دولت چندان دغدغه ای در حوزه نظام آموزشی نداشته و از زمان انتخاب «حسن روحانی» در قامت رئیس جمهور، وزارتخانه آموزش و پرورش روزهای پر و فراز نشیبی را سپری كرده و سه وزیر و یك سرپرست را به خود دیده كه طی چهار دهه بی سابقه بوده است. ‌

رسالت می افزاید: كندی روند تدوین نقشه راه اجرای سند تحول بنیادین، ابهام در صندوق ذخیره فرهنگیان و تنبیه بدنی دانش‌آموزان در نهایت به اعلام وصول طرح استیضاح علی اصغر فانی انجامید و پس از آن انتخاب فخرالدین دانش‌آشتیانی بود كه حمایت گسترده اصلاح‌طلبان را داشت اما طرح مباحثی پیرامون سند ۲۰۳۰سبب شد، او به مدت ۱۰ماه بیشتر در این سمت مشغول به خدمت نباشد. سرانجام سیدمحمد بطحایی كه سال‌ها معاون دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش بود، به عنوان چهاردهمین وزیر در دوران ۴۰ساله انقلاب اسلامی از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت. او تلاش كرد با ساماندهی نظام آموزشی، حذف مشق شب، اجرای طرح رتبه بندی معلمان و تغییر مدل مشاركت‌پذیری فرهنگیان در شورای عالی به عنوان مرجع سیاست‌گذاری نظام آموزش، كارنامه قابل دفاعی از خود برجای بگذارد اما ناگهان خبر استعفای او به گوش رسید و هنوز مشخص نیست، كدام‌ اتفاقات سبب شدند، خبر استعفای او از راه برسد. پس از آن سیدجواد حسینی به عنوان سرپرست منصوب شد و باتوجه به اعلام آمادگی او برای ماندن در وزارت آموزش و پرورش، انتظار می رفت، در دو سال پایانی دولت، سكاندار این وزارتخانه باشد اما چنین نشد.

  •  

 

  •  

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما