امروز شنبه  ۱۴ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۷/۰۲- ۱۷:۱۱ - مشاهده: ۷۵

الحاق دو بانك اروپایی به اینستكس

تهران-ایرنا- مدیرعامل شركت ساز و كار مالی ایران و اروپا از تعیین یك بانك اروپایی برای تسویه مبادلات مالی اینستكس خبر داد و اعلام كرد كه دومین بانك نیز در شرف انتخاب است.

«علی‌اصغر نوری» در نشست كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اعلام این خبر، گفت: با توجه به تحریم فروش نفت ایران از سوی دولت ایالات متحده آمریكا، امكان تامین منابع مالی صندوق اینستكس از محل فروش نفت تقریباً غیرممكن است بنابراین به دنبال آن هستیم تا از منابع ارزی دیگری از جمله درآمدهای ناشی از صادرات غیرنفتی به این صندوق تزریق شود كه دو طرف در حال بررسی راهكارهای آن هستند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، نوری افزود: راهكار دیگری كه روی میز مذاكرات با مقامات اروپایی اینستكس قرار داده‌ایم، تامین منابع مالی اینستكس از محل فروش نفت به كشورهای غیراروپایی از جمله چند كشور آسیایی است كه بتوان در شرایطی كه فروش نفت ایران به خریداران اروپایی متوقف شده‌، با ایجاد ساز و كارهایی درآمد ناشی از فروش نفت به كشورهای دیگر را به این صندوق تزریق و زمینه اجرایی شدن سریع‌تر این ساز و كار مالی را فراهم كرد.

وی با بیان اینكه مقامات اروپایی اینستكس با جدیت تمام، پیگیر راه‌اندازی سریع‌تر اینستكس هستند، به سفر هفته گذشته میشائیل بوك، مدیرعامل اینستكس، به تهران اشاره كرد و افزود: آقای بوك در این سفر از نشانه‌های مثبتی خبر داد كه به زودی خط اعتباری ۱۵میلیارد دلاری فرانسه به ساز و كار مالی ایران و اروپا تزریق خواهد شد. با این حال به گفته وی، باید تنش‌های سیاسی میان ایران و ایالات متحده آمریكا را نیز مدنظر داشت.

مدیرعامل شركت متناظر اینستكس در ایران با اعلام اینكه هزینه تبادلات مالی و پولی تجار و بازرگانان دو طرف از طریق اینستكس، به مراتب كمتر است، افزود: در حال حاضر بسیاری از صادركنندگان اروپایی كه با ایران مراودات تجاری دارند، به مقامات اینستكس و نیز دولتمردان فرانسه فشار می‌آورند كه این ساز و كار مالی هرچه سریع‌تر راه‌اندازی و عملیاتی شود، بنابراین شركت‌های ایرانی نیز باید در این زمینه همراه شركت‌های اروپایی شوند.

همچنین به گفته نوری، در حال حاضر هفت بانك ایرانی جزو سهامداران شركت متناظر اینستكس در ایران هستند.

وی در عین حال، این پیشنهاد را مطرح كرد كه این دفتر با همكاری اتاق بازرگانی تهران نسبت به شناسایی صادركنندگان غیرنفتی ایران كه در تعامل با اروپا هستند اقدام كند تا زمینه تامین منابع مالی اینستكس از طریق درآمدهای ارزی از این محل، فراهم شود.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما